Moduł Publikacje pokazuje wartości punktowe przy publikacjach. Nie są one przypisywane do publikacji ręcznie, a oparte na algorytmie, który na podstawie opisu publikacji przyporządkowuje odpowiednią wartość punktową.
Artykuły
Najprościej jest z artykułami – wartość punktowa za artykuł jest określana na podstawie bazy czasopism udostępnianej przez system PBN, w której dla każdego czasopisma określone zostały wartości punktowe dla lat 2017-2020. W chwili gdy powstaje ten artykuł w bazie nie znajdują się wartości punktowe dla rok 2021, docierają natomiast informacje, że lista ma zostać zmieniona/uzupełniona.
Punkty są naliczane w sytuacji, gdy w opisie artykułu zostanie uzupełnione pole 'Czasopismo z bazy PBN’.
Odstępstwa od powyższej zasady są proste: wartość punktów zmienia się dla artykułów recenzyjnych oraz w przypadku artykułów, które zostaną przypisane do konferencji z wykazu konferencji MNiSW.
Monografie
W zakresie monografii sytuacja również jest stosunkowo prosta: punkty określane są na podstawie opublikowanej przez MNiSW listy wydawców. W związku z tym punkty przypisane do monografii mogą zostać ustalone na poziomie 200, 80 lub 20 pkt.
200 i 80 pkt. to wartości wynikające z listy wydawców, 20 pkt. to wartość dla monografii wydanej przez wydawnictwo spoza listy.
Książki pod redakcją
Punkty bazowe (nazywane w rozporządzeniu „całkowita wartość punktowa”) w przypadku książki pod redakcją są takie same jak dla monografii.
W tym przypadku jednak na ogół istotne są punkty przypisane rozdziałom. Te wynoszą 50, 20 lub 5 pkt. Reguła jest taka sama jak w przypadku monografii – 50 i 20 pkt. to wartości wynikające z listy (odpowiednio dla rozdziału w książce z liczbą punktów z listy 200 i 80 pkt.) oraz 5 pkt. dla rozdziałów w książkach wydanych przez wydawnictwo spoza listy.
Tomy pokonferencyjne
Rozdziały w tomie pokonferencyjnym mają wartość określaną na podstawie listy konferencji udostępnionej przez MNiSW (pobieranej tak samo jak wszystkie poprzednie z systemu PBN). Jeżeli tom pokononferencyjny został przypisany do takiej konferencji (pole 'Konferencja z bazy PBN’) to rozdziały w nim umieszczone będą miały naliczane odpowiednią wartość punktową. W chwili powstawania tego artykułu w bazie PBN znajdują się wartości punktowe tylko dla lat 2019 i 2020.
Punkty bazowe
W powyższych sformułowaniach cały czas brane są pod uwagę punkty bazowe, nie zaś ostateczna wartość przeliczeniowa publikacji. Wartość przeliczeniowa publikacji ma zastosowanie do ewaluacji, do wniosków o nagrody itp. i jest wyliczana dopiero na późniejszym etapie (wtedy są stosowane np. zwiększenia liczby punktów wynikające z dyscyplin humanistycznych).
[Aktualizacja 8.02.2021]
Konferencje WOS
W związku nowelizacją Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające Ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669 z późn. zm.), w art. 324 dodano ust. 2a i ust. 2b w brzmieniu:
2a. W przypadku pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej za autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w ostatecznej formie w latach 2017 i 2018 w czasopiśmie naukowym ujętym w tych latach w bazach:
1) Scopus – jeżeli posiada status czasopisma aktywnego,
2) Science Citation Index Expanded,
3) Social Sciences Citation Index,
4) Arts & Humanities Citation Index,
5) Emerging Sources Citation Index – i nieujętym w wykazie czasopism naukowych, o którym mowa w ust. 2, przyznaje się liczbę punktów odpowiadającą najniżej punktowanemu czasopismu znajdującemu się w części A tego wykazu (15 pkt.)
2b. W przypadku pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej za autorstwo artykułu naukowego opublikowanego w ostatecznej formie w latach 2017 i 2018 w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych uwzględnionych w bazie czasopism i abstraktów Web of Science Core Collection przyznaje się liczbę punktów odpowiadającą najniżej punktowanemu czasopismu znajdującemu się w części A wykazu czasopism naukowych, o którym mowa w ust. 2. (15 pkt.)
Oba powyższe punkty zostały uwzględnione w algorytmie naliczania wartości punktowych.
[Aktualizacja 10.02.2021]
Artykuły recenzyjne
W przypadku artykułów recenzyjnych liczba naliczonych punktów została ograniczona do 50% liczby punktów z tytułu publikacji artykułu naukowego w danym czasopiśmie.