Publikacje po nowemu

Aktualizacja systemu informatycznego wymuszona zewnętrznie to zawsze duże wyzwanie. Tak jest w przypadku nowego modułu Publikacje, który z systemu panel.zut.edu.pl przenosi się do panel2.zut.edu.pl

Dlaczego zmieniamy moduł?

Powody aktualizacji są dwa – pierwszy z nich to zasadnicza zmiana jaka zaszła w ministerialnym systemie PBN (Polska Bibliografia Naukowa). Zmiany podyktowane nowym rozporządzeniem dotyczącym ewaluacji jakości działalności naukowej były na tyle głębokie, że konieczne było zaprojektowanie na nowo struktury danych. Struktura ta musiała znaleźć odzwierciedlenie w narzędziu wykorzystywanym na ZUT.

Drugi powód to zmiana technologii. W zakresie rozwoju informatyki, języków programowania czy sposobów projektowania systemów informatycznych pięć lat (a wtedy powstawał poprzedni moduł) to więcej niż epoka. A jak wiadomo – kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Parę słów o migracji danych

Pierwszym krokiem do nowego rozwiązania jest zawsze zebranie doświadczeń wynikających z użytkowania dotychczasowych systemów. Tak też było tym razem. Wynikiem jest zmienione podejście do danych i do ich poprawności.

Moduł Publikacje w systemie panel2 wzbogacony został o mechanizmy zapewniające unikalność, z którą do tej pory mieliśmy problemy. Podstawowym założeniem jest unikalność DOI oraz ISBN, a także wpisów dotyczących konferencji naukowych.

Migracja danych objęła na tę chwilę dane od roku 2017, ale gdy moduł osiągnie dojrzałość (o tym za chwilę) przenoszone będą dane wcześniejsze.

Przy okazji przenoszenia danych konieczne było dostosowanie ich do struktury wynikającej z systemu PBN 2. Według starych zasad opisu publikacji występowały tylko trzy ich typy: artykuł, rozdział oraz monografia. W PBN 2 mamy pięć typów: artykuł, monografia, książka pod redakcją, tom pokonferencyjny oraz rozdział.

Podczas konwertowania danych została przyjęta zasada, że wszystkie dotychczasowe monografie, w których przypisano konferencję oraz dopisano do nich rozdziały stają się tomami pokonferencyjnymi.

Poprawione zostały również informacje o autorach i redaktorach. W myśl struktury danych PBN 2, informacja o autorze może występować jedynie w przypadku artykułu, monografii oraz rozdziału. W pozostałych przypadkach publikacja jest opisana tylko informacją o redaktorach.

Nie widzę punktów!

Uruchomienie nowego modułu nie jest tożsame z zakończeniem pracy nad nim. Mechanizmy, które zostały wykonane w pierwszym etapie prac pozwalają na wyświetlenie informacji o punktacji w przypadku artykułów (system posługuje się w tym zakresie wykazem publikacji udostępnianym bezpośrednio przez PBN), konferencji naukowych zawartych w wykazie MNiSW (również pobierany bezpośrednio z PBN), monografii wydanych przez wydawnictwa z listy MNiSW (jak w pozostałych przypadkach – źródłem jest PBN). Publikacje z roku 2021 uzyskają punktację po najbliższej aktualizacji danych z PBN.

Dalsze prace nad uwidocznieniem punktacji będą polegały na wyświetlaniu punktów w zakresie rozdziałów oraz innych publikacji, które są punktowane zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej.

Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że punkty które wyświetlane są w module to „punkty bazowe”, wynikające z poszczególnych wykazów MNiSW.

W ten sposób ustalona punktacja jest przeliczana w zależności od konkretnych potrzeb (np. w module Wnioski) z zastosowaniem mechanizmów uwzględniających m.in zwiększenie punktów dla dyscyplin humanistycznych.

Co dalej?

Uruchomienie modułu to pierwszy krok w jego dalszym rozwoju. Prace, które będą prowadzone w dalszej kolejności obejmują m.in. integrację z bazą CrossRef, dzięki której możliwe będzie częściowe zautomatyzowanie opisu bibliograficznego i szersze weryfikowanie prawidłowości danych wprowadzonych do modułu.

Zanim jednak przejdziemy to tego etapu konieczne będzie zintegrowanie nowego modułu z modułami Wnioski oraz Oświadczenia. Te integracje będą miały miejsce w ciągu najbliższych dni.